Aktualności

Msza ku czci św. Huberta

piątek, 11 listopada 2011r.

Życie św. Huberta owiane jest legendą. Miał on pochodzić z królewskiego rodu Merowingów. Urodzony około 655 roku, otrzymał najstaranniejsze wychowanie, wzrastał w cnotach aż do osiemnastego roku życia, kiedy to oddano go na dwór króla Frankonji, gdzie jako piękny młodzieniec zjednał sobie rychło szacunek i sympatię. Tu poślubił córkę Pepina z Heristal, piekną księżniczkę Floribannę. Owocem tego szczęśliwego zwiazku był syn Floribert, późniejszy biskup-męczennik w Liege (Belgia).

Obchody św. Marcina z Tours

czwartek, 10 listopada 2011r.

Marcin urodził się w 316 r. w Sabarii w Panonii (dziś Szombathely na Węgrzech). Tutaj osiedlił się jego ojciec, rodem z Italii, po wieloletnim pełnieniu oficerskiej służby w wojsku rzymskim. Wychowanie chrześcijańskie odebrał w Pawii, ojczystym mieście ojca. Gdy miał 10 lat, znalazł się w gronie kandydatów do chrztu (katechumenów). Już wówczas pragnieniem chłopca było zostać kiedyś pustelnikiem.

Jednak ojciec Marcina, który sam przez całe życie nie znał niczego innego prócz służby żołnierskiej, zadbał o to, by syn poszedł w jego ślady i gdy miał 15 lat, umieścił go w szeregach armii galijskiej. Nie z przekonania wprawdzie, niemniej jednak wiernie i odważnie Marcin pełnił swą żołnierską służbę. Już wkrótce mianowano go oficerem.

Odpust ku czci św. Michała Archanioła

niedziela, 25 września 2011r.

Imię "Michał" pochodzi od hebrajskiego "mika'el", co znaczy "któż jak Bóg". Takich słów miał bowiem użyć, według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, Archanioł Michał, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu.

W Piśmie Świętym Archanioł Michał wymieniany jest wielokrotnie. Określa się go m.in. jako "jednego z przedniejszych książąt nieba" (Dn 13,21), stojącego na czele duchów niebieskich (Ap 12,7). Według tradycji to właśnie św. Michał stoi u łoża umierającego człowieka, tocząc bój o jego duszę z Szatanem. Towarzyszy też duszom ludzkim w drodze na sąd Boży. Św. Michał Archanioł jest patronem Kościoła; Niemiec i Austrii. Jego święto obchodzimy 29 września.

Akcja św.Krzysztof

niedziela, 24 lipca 2011r.

W niedzielę 24.07.2011 odprawiono nabożeństwo ku czci św.Krzysztofa i pobłogosławiono pojazdy.Kierowcy złożyli ofiarę na MIVA Polska-Akcja św.Krzysztof-środki transportu dla misjonarzy.

Św.Krzysztof był żołnierzem rzymskim i gdy został ochrzczony przez pustelnika za jego radą osiadł nad rzeką służąc podróżnym.Św.Krzysztof poniósł śmierc za wiarę w czasie prześladowania Decjusza (ok.250 r.)

Kult św. Krzysztofa rozszeżył się bardzo szybko,gdyż czcili w Krzysztofie swego patrona : przewoźnicy,tragarze,flisacy i pielgrzymi.Współcześnie czczony jest jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wie pojazdów.

Kierowcy rozpoczynając jazdę zanoszą do niego swoje modły: Św.Krzysztofie wyproś nam bystre oko,pewną rękę i spokój, abyśmy szczęśliwie dojechali do celu i mogli bezpiecznie wrócić do domu.

10 Przykazań kierowców:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach,czynach i gestach wobec innych.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św.Krzysztofa,kiedy wyruszasz w drogę i umiej też dziekować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj-bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy.
  7. Nie bądź brawurowy.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe i szanuj pracę policji.

Boże Ciało

środa, 29 czerwca 2011r.

Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego - wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 23 czerwca (czwartek) 2011. Jest to święto ustawowo wolne od pracy. Uroczystość Bożego Ciała jest uroczystością liturgiczną mającą na celu uczczenie Najświętszego Sakramentu (ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy).

Pielgrzymka

niedziela, 22 maja 2011r.

W dniach 22 - 31 maja pielgrzymka, która zwiedziła Wenecję, Asyż, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Pompeje, Capri, San Gioranni Rotondo, Monte San Angelo, Loretto:

Social media

ZŁOTA REGUŁA

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!
Mt 7,12

Kancelaria

Sprawy duszpasterskie załatwia się dziennie
30 min. po mszy św.

Nabożeństwa

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek
18:00

Środa
 8:00

Sobota
17:45 - msza niedzielna

Niedziela
 8:00,  9:30, 11:00
15:00 - nieszpory

Każda 1. niedziela
miesiąca msza o 8:00
w j. niemieckim.

Aktualny porządek nabożeństw w zakładce intencje mszalne