Dzień Papieski
niedziela, 12 października 2014r.
Z okazji Dnia Papieskiego parafialny zespół Caritas oferował tzw. "kremówki papieskie".
Z okazji Dnia Papieskiego parafialny zespół Caritas oferował tzw. "kremówki papieskie".
Przed tym ołtarzem odmawiany jest codziennie różaniec w naszym kościele.
W niedzielę (28.09.2014) obchodziliśmy w naszej parafii odpust ku czci naszego patrona - św. Michała.
Wszystkim mieszkańcom Kotorza Wielkiego, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek, przygotowania uroczystości w kościele i przyjęcia dla parafian "Pod Lipą" serdeczne Bóg Zapłać składa ks. proboszcz.
W średniowieczu św. Krzysztof został zaliczony do grona 14 "Wspomożycieli", czyli do szczególnych patronów. Opiekował się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Dziś uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji oraz wielu zawodów z nimi związanych (poza wymienionymi): woźniców, żeglarzy, biegaczy, jest opiekunem dróg górskich, patron górników, stolarzy, cieśli, kapeluszników, farbiarzy, introligatorów, poszukiwaczy skarbów, sprzedawców owoców, ogrodników, opiekunem twierdz i fortec, patronem dzieci. Wzywamy go w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia od ognia i wody, suszy, niepogody i gradu, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Jest też patronem Wilna, a jego wizerunek znajduje się w herbie tego miasta.
W niedzielę 6 lipca obchodziliśmy w naszej parafii rocznicę poświęcenia kościoła, tzw. Kiermasz.
W sobotę (5.07) odbyło się przedkiermaszowe spotkanie dla chorych cierpiących i starszych naszej parafii po mszy św. w ich intencji.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Dnia 1 czerwca parafialny Caritas zorganizował festyn z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca. Przybyło ok. 350 osób.
Św. Mamert, biskup Vienne, kiedy ok. roku 450 nawiedziły Francję klęski żywiołowe, polecił odprawiać procesje błagalne na trzy dni przed Wniebowstąpieniem Pańskim (poniedziałek, wtorek, środa). Synod w Orleanie zatwierdził ten zwyczaj dla Francji w roku 511. Zwyczaj ten przyjął się w całym chrześcijaństwie. Właśnie bowiem wtedy w Europie jest wiosna w całej pełni, a wiosenne burze, deszcze, posucha mogą zniszczyć cały dobytek i spowodować głód. W Polsce procesje urządza się do krzyży przydrożnych. Stąd nazwa Dni Krzyżowe.
Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!
Mt 7,12
Sprawy duszpasterskie załatwia się dziennie
30 min. po mszy św.
Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek
18:00
Środa
8:00
Sobota
17:45 - msza niedzielna
Niedziela
8:00, 9:30, 11:00
15:00 - nieszpory
Każda 1. niedziela
miesiąca msza o 8:00
w j. niemieckim.
Aktualny porządek nabożeństw w zakładce intencje mszalne